Nasıl Yahudi Olunur?

Nasıl Yahudi Olunur?

Nasıl Yahudi olunur? Yahudi olmanın şartları nelerdir? Yahudilik, Tanrı Yahveh’nin İsrail’in çocukları ile yaptığı sözleşmeden ibaret olan mistik bir dindir. Yahudilik dinine tüm samimiyetiyle katılmak isteyen herkes aday olabilmektedir. Yahudilik dini için gerekli şartları sağlayan bireyler, Yahudi toplumunun bir ferdi olmaya da hak kazanırlar. Yahudilerin kutsal kitabı olan Tora’da gönülden yapılmayan din değişimleri sonucunda yaşanan gelişmeler de dile getirilmektedir. Bu noktada din bilgeleri de dine geçiş nedenindeki samimiyeti görmekte ısrarcı olabilmektedir.

Yahudilik dinine mensup olmak isteyen kişinin gönülden dilemesi dışında bir şart bulunmamasıyla birlikte bu süreç içerisinde din bilgeleri tarafından çeşitli sorular ile karşılaşılmaktadır. Niyetinin samimi olduğu kişiler tespit edildiğinde Yahudilik dinine katılması adına birkaç eğitimden geçmektedir. Bu eğitimlerden biri ise İbranice dilini öğrenmektir. Nitekim Tora’yı anlaması ve okuması için İbranice dili gerekmektedir. Bunların dışında Yahudi milletinin tarihi ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olunması şart koşulmaktadır.

Yahudilikte Kadın ve Erkeklerin Uygulaması Gereken İşlemler

Nasıl Yahudi olunur? Tıpkı Müslümanlık dininde olduğu gibi, Yahudilik dinine kabul edilen erkeklerde sünnet olma şartı aranmaktadır. Yahudilik dininde gerçekleştirilen sünnet her ne kadar Müslümanların dinindeki gibi olmasa da dine kabul ediliş aşamasında oldukça önem arz etmektedir. Bu süreçte Yahudilik sünnetçisi olan kişi gelerek erkeğin cinsel organında işlemi gerçekleştirmektedir. Eğer ki erkek Yahudilik dininden önce diğer bir din vazifesi gereği sünnet edildiyse bu durum kabul edilmemekte ve sünnet işlemi Yahudilik esaslarına uygun şekilde tekrar gerçekleştirilmektedir. Erkeklerde sünnet dışında gerçekleştirilmesi gereken diğer işlem ise Mikve (banyo) işlemidir. Mikve işlemi hem erkeklerde hem de kadınlarda gerçekleştirilmektedir.

Mikve işlemi Yahudilerin dindar kesimlerinde oldukça önemlidir. Yahudi dininde büyük önem arz eden Mikve; yeni evlenmiş kadınların eşleriyle ilk birlikteliklerinin öncesinde ve regl döneminin bitmesinin ardından gerçekleştirilmektedir. Mikve sırasında söylenmesi gereken belirli kutsama duaları da yer almaktadır. Mikve bir arınma yöntemi olduğundan Yahudilik dini için oldukça önemlidir. Mikve bir temizlenme değil arınma ritüeli olduğundan havuza temiz bir şekilde girmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir