Nasıl Hristiyan Olunur?

Nasıl Hristiyan Olunur?

Nasıl Hristiyan olunur? Her dinde olduğu gibi, Hristiyanlık dinine mensup olmanın temel kurallarından biri din hakkında yeterli bilgi ve inanca sahip olmaktır. Hristiyanlık dininin en hassas noktalarından biri ise İsa Mesih hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasıdır. Nitekim Hristiyanlık dininde İsa Mesih’in çok ayrı bir yeri vardır. Peki, İsa Mesih’i diğerlerinden özel kılan noktalar nelerdir? İncil’de İsa Mesih hakkında nelerden bahsedilir? İsa Mesih; Müslümanlık dininde kendisine İncil’in verildiği fakat kul olarak bilinen bir peygamberdir. Hristiyanlık dinide ise İsa Mesih, Tanrı’nın oğlu olarak adlandırılmaktadır. Bu durum dolayısıyla İsa Mesih’i tanrı olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Vaftiz Nedir?

Vaftiz, Hristiyanlık dininde adından oldukça söz ettiren bir ritüeldir. Hristiyanlık dininin önemli ritüelleri arasında yer alan vaftiz; bir kişinin suya batırılıp çıkarılması ile gerçekleşmektedir. Vaftiz ritüeli, uygulanan kişinin önceki yaşamının sona erdiğini ve bundan sonraki hayatını Hristiyanlığa adayarak yaşayacağını simgelemektedir. Vaftiz işlemi bilindiği gibi günahların silinmesini sağlayan tek unsur değildir. Bunların yanında başka ibadetler de yer almaktadır.

Hristiyanlığın Anlamı Nedir?

Hristiyanlığın anlamı; işlenen günahlarla hayatta edindiğimiz kötü tecrübelerin İsa Mesih’in çarmıh üzerine gerilmesi sonucu ödediği kefaret ile giderilmesidir. Bu şekilde kişiler günahlarının bedellerinden arınabilmektedir. Nitekim İsa Mesih, canını birçok kişi için fidye olarak vermeye geldiğini bildirmiştir. Peki İsa Mesih’in fidye olarak ödediği bedel neydi? İsa Mesih’in fidyeden kastı insanların işlemiş olduğu günahlardır. Hristiyanlık dininde İsa Mesih’in çarmıha gerilerek günahlarımızın bedelinin ödendiği inancı yer almaktadır.

Nasıl Hristiyan Olunabilir?

Nasıl Hristiyan olunur? Hristiyanlık dinine mensup olmak Tanrı’nın insanlar üzerindeki sevgisinin var olduğu söylendiğinden dolayı oldukça kolaydır. Hristiyanlık dinine mensup olmadaki tek şart; İsa’nın işlediğiniz günahların bedelini çarmıha gerilerek ödediğine inanmanızdır. Ayrıca İsa Mesih’in günahlarınızın kurtarıcısı olarak yeteceğine inanmanızdır. Hristiyanlık dininde kiliseye gitmek, ayinlere katılmak gibi ritüeller olsa da esas önemli olan İsa Mesih’e olan inançtır. Hristiyanlık dini kurallarında gönülden inandığınızı hissetmeniz yeterli kabul edilmektedir.  İsa Mesih’i kurtarıcınız olarak kabul etmek ve size ait günahların bedelini ödediğini anlamak yeterlidir.

Hristiyanlık nedir? ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir