Müslümanlık Hakkında Elmas Bilgiler

Müslümanlık Nedir?

Müslümanlık, erlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah tarafından gönderilen son peygamber Hz. Muhammet aracılığı ile gelen son dine İslam denir. İslam Allah tarafından gönderilen son ve evrensel olan kutsal kitap Kur’an-ı Kerim ile insanlara anlatılmıştır. Hz. Muhammet ve  Kur’an-ı Kerim ile beraber bütün kutsal kitaplar ve bütün dinler hükmünü kaybetmiştir.  İslam dinini kabul ederek kelime-i şahadet getiren ve İslam dininin hükümlerini kabul eden kişilere Müslüman denir.

İslam inancına göre yaratıcı olarak kabul edilen Allah’a, onun gönderdiği peygamberlere, kitaplara, meleklere ve öldükten sonra ki ahiret hayatına inan herkes iman etmiş olur. İman edenler Kur’an’da geçen emir ve yasaklara uyduğu sürece cennet adı verilen ve öldükten sonra ödüllendirilecekleri bir yere gidecekleri, iman eden ama günahları olan kimselerin ise günahları sonucunda cezalandırılıp tekrar cennete gideceklerine inanılır. İman etmeyenler ve Allah’ı inkâr edenler ise cehennem olarak adlandırılan sonsuz bir ateşte cezalandırılacaklarına inanılır.

İslâm’ın Dışındaki Dinlerin Geçerliliği Neden Kalkmıştır?

İnsanlık tarihinin farklı zamanlarda farklı milletlerine Allah tarafından peygamberler ve dinler gelmiştir. Son olarak gelen din olan İslam ve paygamber Hz. Muhammet ile diğer bütün dinler Hıristiyanlık, Yahudilik dinlerinin hükmü bitmiştir. Bu olay örneklendirilecek olursa zamana göre kanunların değişmesi ve yeni gelen kanun ile birlikte eskisinin yok sayılması gibidir.

Diğer dinler sadece indikleri zamana, topluluğa ve bölgeye hitap ediyordu, emir ve yasaklar buna göre şekillenmişti. Fakat İslam dini bütün insanlara, dünyaya, coğrafyaya hitap ediyor. Eski zamanlarda yaşayan insanların medeniyet seviyeleri, ilim, kültür ve merhamet seviyeleri daha geride olduğu için her bölgeye farklı peygamber gönderiliyordu. Fakat zaman ilerledikçe ve insanlık geliştikçe ilim, kültür seviyesi arttıkça en son din olan İslam geldi ve İslam insanlığa evrensel, zamansız her kişiye, her zamana hitap edecek ve her sorunun cevabı olacak şekilde gönderildi. İslam dini 1400 yıl önce gelmesine rağmen 1400 yıl sonra yine inan herkese her anlamda, ihtiyaçları olan her konuda yol göstererek, sorularının hepsinin cevabını karşılayan bir din olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir