Mevlana Neden Dönüyor?

Mevlana Neden Dönüyor?

Mevlana neden dönüyor hiç düşündünüz mü ?Semazenlik olarak da bilinen bu dönme işlemi sözlükte işitmek anlamında kullanılmaktadır. İnsanoğlunun yaratılışını, kâinatın varoluşunu, Allah sevgisini ve bu sevgiyle yapılan davranışlardainsan-ı kâmile yani olgun insan olma yolunda yükselmeyi sembolize etmektedir. Diğer türden ise musikiyle hareket ederek kendi etrafında dönerek yapılan bir zikirdir. Yani semazenler olgun insan oluşunu göstermek için dönmektedirler. İlk olarak Hz. Mevlana zamanında icra edilmiştir. Fakat bu dönemde belli bir nizam çerçevesinde yapılmayarak tasavvufi hislerin vermiş olduğu coşkunluklaicra edilmiştir. Daha sonra Mevlana’nın oğlu Sultan Veled döneminden başlanaraksıkı bir disipliniçerisindekurallara bağlanarak icra edilmiştir. Bu nizamlı sekliyle yüzyıllardır öğretilmiş gelecek nesillere aktarılmıştır.

Sema Töreninin Bölümleri

Sema töreni tam olarak bilinen şekilde toplam da yedi tane bölümden oluşmaktadır. İşte sırasıyla o bölümler şu şekildedir:

 1. Bölüm: İlk olarak peygamber efendimizden övgüyle bahsedilen ona duyulan sevgisinin konu edinildiği bir na’t-ı şerif okunur.
 2. Bölüm: Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) duyulan sevgiyi anlatan na’t-ı şerif okunduktan sonra Allah’ın kâinatı yaratırken verdiği “Kün Ol” emrini temsil etmektedir.
 3. Bölüm: Nefesi nefhayıilahiyyeyi yani her șeye can vermeyi temsil eden bir ney sesi duyulur.
 4. Bölüm: Semazenler birbirlerine selam vererek yürümeye başlarlar. Bu aslında gizliruhun ruha selamıdır. Ve bu Bölüm Sultan Veled dönemini temsil etmektedir.
 5. Bölüm: Bu bölümde dört adet selam bulunmaktadır. Semazen giymiş olduğu siyah hırkayı çıkararak kollarını bağlar. Bu bağlama ișlemi bir rakamını temsil etmektedir ve bu temsiliyet Allah’ın birliğine şehadettir.
 6. 1.Selam: insanın bilgiyle hakikate ulașabileceği
 7. 2.Selam: insanın yaratılıştaki mükemmeliyet karşısında hayranlık duyması
 8. 3.Selam: hayranlığın aşkadönüşmesi
 9. 4. Selam: insanın manevi yolculuğunu tamamlaması ve vazifesinin kulluğa dönüşmesi
 10. Bölüm: Bakara suresinde ayetler okunarak Kuran-ı Kerim tilaveti yapılır. Böylece hangi tarafa dönersen dönelim Allah’ın orda olduğu, meșrik ve mağribin Allah’a ait olduğu, Allah’ın Vasi ve Alim olduğu anlatılır.
 11. Bölüm: Yapılan bu tören duayla son bulur. Duada bütün peygamberlerin, şehit ve evliyaların, tüm inananların ruhu için hep birlikte toplu şekilde Fatiha suresi okunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir