Hristiyanlık Nedir ?

Hristiyanlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hristiyanlık, çeşitli temsiller, inançlar ve uygulamalar ile dünya çapında bir dindir. Ancak ortak kaynağı birdir: yaşam, öğretiler, ölüm ve İsa’nın dirilişi. Hristiyanların , Mesih veya beklenen kişi olarak adlandırdığı bu adam, yaklaşık 2000 yıl önce. Roma tarafından işgal edilen Filistin’de doğdu. 

Yaşamını Romalı yetkililer tarafından yönetilen bir bölgede Yahudi olarak yaşadı . Önündeki birçok peygamber gibi, Tanrı’ya dönme acil ihtiyacından bahsetti , sevgi ve adalet mesajı verdi. Öğretme çabaları aktif olarak en fazla yaklaşık üç yıl sürdü. Ortalama otuzlu yaşlarında, vatana ihanetle suçlandı ve idam edildi. Onun yanında yer alan insanlar onun öldükten sonra dirildiğini ve önlerinde göründüğünü söyledi.

İsa hiçbir yazı bırakmadı ve öldükten on yıllar sonra başkaları onun hakkında yazmadı. Bununla birlikte, dirilişini deneyimleyen az sayıda öğrenci , Akdeniz dünyasında ve nihayetinde tüm dünyada inanç topluluklarının yaratılmasına yol açan bir enerjiden ilham aldı. 

Mesih‘in yolunun takipçileri olan “Hristiyanlar” olarak anıldıkları günümüz modern Türkiye’sinde Antakya’da idi. İlk üç yüzyılda Hristiyanlık, İberya’dan Hint kıyılarına kadar uzanan Greko-Romen dünyasına yayıldı. Beşinci ila yedinci yüzyıl arasında, Hıristiyan sosyal yardımları Kuzey Avrupa’ya yayıldı. Onuncu yüzyılda misyonerler Konstantinopolis, Hıristiyanlığı Rusya’ya getirdi.

Bugün Hıristiyanlığın her biri kendi iç çoğulculuğuna sahip üç ana akarsu var – Katolik Cemaat, Ortodoks Hıristiyan Kiliseleri ve Protestan hareketleri. Bazıları şimdi İngiliz İmparatorluğu’nun seyrini takip eden Anglikanizmin ve Pentekostalizmin dünyayı temizlemek Hristiyan geleneğinin diğer önemli akışlarını oluşturur. Ancak bu geniş kategoriler, yüzyıllar boyunca ortaya çıkan ve bugün doğmaya devam eden yüzlerce kilise ve mezhep için adalet sağlamakta zorlanıyor. 

21. yüzyılın başlarında, Hıristiyanlığın dünyadaki diğer herhangi bir dini gelenekten daha fazla inananı vardır. İnsanların üçte biri kendilerine Hristiyan diyor. Hristiyan kutsal yazıları dünyadaki kültürlerde çok sayıda dile çevrilmiştir. Hıristiyanlığın büyük çeşitliliği onun en çarpıcı özelliklerinden biridir.

Hristiyanlık, birçok canlı bağımsız kilise de dahil olmak üzere Afrika’daki Hıristiyan kiliselerinin hızla çoğalmasıyla 21. yüzyılda büyümeye ve değişmeye devam etti. Latin Amerika’da, dört asırlık Roma Katolik hakimiyeti, Pentekostalizmin hızla büyümesi ile mücadele ediliyor. 20. yüzyılın sonlarına doğru, dünyadaki Hıristiyanların çoğunluğu güney yarımkürede yaşadı. Hıristiyanlık Afrika ve Latin Amerika’da en hızlı büyürken, hala Avrupa ve Kuzey Amerika’nın hâkim dini geleneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir