Habil İle Kabil Kimdir ?

Habil ile Kabil Kimdir?

Habil ile Kabil kıssası ne zaman duyulsa insanların aklına ‘ilk cinayet’ yada ‘ilk kardeş kanı’ ifadesi gelir. Hatta geçinemeyen kardeşler hakkında dahi bu benzetme yapılır. 

İlk insan ve peygamber Hz. Adem’in iki oğlu olan Habil ile Kabil arasında geçen hadise birçok kutsal kitapta geçer. Herkesin üzerindeki ittifak ettiği konu ise ilk cinayet hadisenin bu kıssada yaşandığıdır.

Bu konuyu İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim şu şekilde anlatır:

Hz.Havva’nın her batında bir erkek ve bir kız iki çocuk dünyaya getirmiştir. Toplam ise 20 batında 40 çocuk doğurmuştur. Çocukları arasından yalnızca Hz. Şit kardeşsiz doğmuştur. İlk batında doğan çocuklara Aklima ile Kabil’dir. İkinci batındakiler ise Lebuda ve Habil’dir.

Hz. Adem ve Havva’nın çocuklarının kendi aralarında evlenmesine Allah (c.c) müsaade etmiştir. Lakin ikizlerin birbirleriyle evlenmesi kati olarak yasaklanmıştır. Bu nedenle Kabil’in Lebuda ile Habil’in ise Aklima ile evlenmesi uygun görüldü. Bu evlilikler için Hz. Adem Allah’tan (c.c) emir aldı. Evlilik söz konusu olunca Kabil bu şekilde evlenilmesine karşı çıktı.

Kabil’in itirazı üzerine Hz. Adem iki oğluna da Allah (c.c) için kurban vermelerini istedi. Bu kurbanlardan kiminki kabul edilirse onun haklı olduğunun belli olacağını söyledi.

Bunun üzerine çiftçilik yapan Kabil kendi yetiştirdiği ziraat ürünlerinden kötü olanlarını seçerek takdim etti. Çobanlık yapan Habil ise süt ve yağ ile en güzel koçunu seçerek Allah için kurban etti.

Bu takdimeler bir dağın tepesine bırakıldı. Ardından ise semadan inen bir ateş Habil’in bıraktığı koç ile süt ve yağı yedi. Bu takdimenin kabul edildiği anlamına geliyordu.  Kabil’in ziraat ürünlerine ise dokunmadı.

Bunun üzerine Kabil çok sinirlendi ve şeytanın da vesveseleriyle kardeşini öldürmeye karar verdi. Bunu Habil’e de söyledi. Habil ise kardeşinin kendisini öldürmesine karar verdiyse ona karşılık vermeyeceğini söyledi ve onu terk etti.

Ardından Kabil, Hz. Adem’in yanlarında olmadığı bir zamanda kardeşini tıpkı şeytanın gösterdiği şekilde taşla öldürdü.

Habil’in cesedini uzun süre ne yapacağını bilemeyen Kabil en sonunda bir karganın ölen başka bir kargayı nasıl gömdüğünü görünce kardeşini toprağa gömdü.

İşte insanlığın ilk cinayeti böyle işlenmiş ve ilk kardeş kanı böyle dökülmüştür. 

Yorumlar
  1. 5 ay ago

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir